Český Blog

Originální české články a novinky

Autor loupacek Čas vložení Říj - 11 - 2021

Čerpání vody ze studny zařídí ponorná čerpadla

 

Čerpadlo nebo pumpa, tak je označováno zařízení, které slouží k tomu, aby kapalina z místa zdroje byla přepravena do cílového místa. K přepravě této kapaliny dochází díky zvyšování její tlakové energie. V současné době jsou čerpadla většinou poháněna motorem, v minulosti bylo však běžné zapojit lidskou nebo zvířecí silu. Čerpadla jsou velmi užitečným zařízením, bývají například používána k dopravě vody na cílové místo, toho využívají zejména hasiči, dále se používají k odčerpávání kapaliny z nejrůznějších míst, například ze zatopených sklepů. Hojně bývají využívána také v domácnostech, při získávání vody ze studní.

Podle toho, za jakým účelem jsou čerpadla využívána, se rozlišují jejich jednotlivé druhy. Existuje tedy například ponorné čerpadlo, teplovodní čerpadlo, samonasávací čerpadlo, domácí vodárna, zubové čerpadlo, kalové čerpadlo, bazénové čerpadlo, povrchové čerpadlo či čerpadlo průmyslové.
Čerpadlo, které může být během procesu čerpání kapaliny umístěno i pod hladinou vody, bývá označována jako ponorné čerpadlo. To je umožněno díky jeho speciální konstrukci, z toho důvodu je ponorné čerpadlo zpravidla užíváno k čerpání vody z velkých hloubek. Podle toho, pro jaký typ vody jsou čerpadla určena, se dále rozlišují klasická ponorná čerpadla a kalová ponorná čerpadla. Prvně zmiňovaný typ slouží zejména k odčerpávání vody pitné, nebo vody z bazénů a rybníčků. Druhý zmiňovaný typ je navíc uzpůsoben k tomu, aby odčerpával i vodu znečištěnou.

Categories: Bydlení