Český Blog

Originální české články a novinky

Autor amnac Čas vložení Čer - 19 - 2020

Energetické Průkazy a rok 2013

 

Nastává změna a někteří lidé tvrdí, že to není až nutné a kroutí nad tím hlavou, ti druzí souhlasně pokyvují, že něco takového mělo nastat už daleko dříve. Od 1.1 2013 při prodeji bytu, domu či kancelářské budovy se bude muset prokázat průkaz energetické náročnosti budovy.

Pro Vás, kteří plníte i roli majitele a máte v plánu něco do budoucna prodávat a pronajímat, to tedy znamená, že bude potřeba lidově řečeno mít průkaz vždy po ruce pro jakoukoli činnost s Vámi spravovaným objektem. Pro majitele bytových jednotek je velmi důležité vědět, že nejde o průkaz na konkrétní byt, ale průkaz celého domu. Realitní kanceláře ve svých realitních inzercích musí povinně zmínit i třídu energetické náročnosti uváděnou v průkazu.

Od roku 2016 se všechny tyto zmíněné věci budou týkat i při možnosti pronájmu. Tento zákon není radno podceňovat, protože jeho nedodržení může vést až k pokutě okolo 50 tisíc korun. Cena zpracování průkazu u rodinného domu, se všemi dostupnými podklady se pohybuje okolo tak 4 tisíc korun. Velkou váhu na faktor ceny průkazu má projektová dokumentace stavby v kompletním stavu. Pokud bude z dokumentace něco chybět, je jasné že se budou přičítat k ceně další náklady (zaměření domu a plochy oken). Z toho je vidět, že se opravdu finančně nevyplatí snažit se nějakým “způsobem“ se průkazu energetické náročnosti vyhnout.

Další termíny na požadavek energetického průkazu, se zatím diferencuje dle velikosti bytových domů. Bytové domy s energeticky vztažnou plochou nad 1500 metrů čtverečních, si průkaz musejí obstarat do roku 2015. Domy nad 1000 metrů čtverečních do roku 2017 a domy menší než 1000 metrů čtverečních do roku 2019.

Categories: Bydlení