Český Blog

Originální české články a novinky

Autor exapro Čas vložení Pro - 29 - 2020

Exapro vám pomůže s prodejem použitých strojů

 

Chystáte se pro svou firmu nebo továrnu koupit nový nebo použitý stroj? Víte, jak se vyhnout nákupu špatného stroje a jak vybrat zařízení splňující všechny vaše požadavky? Hledání konkrétního stroje může být obtížné, časově náročné a v neposlední řadě stresující. Nabízíme vám pár tipů, na co se zaměřit před tím, než si stroj skutečně koupíte.

Na co se zaměřit při nákupu stroje z druhé ruky
Jaké jsou vaše cíle?
Většina z vás bude přemýšlet o výrobku, kvůli kterému stroj kupujete, a rychlosti výroby. Můžete zjistit, že většina strojů vyrobí stovky produktů za hodinu, jiné tisíce. V takovém případě se musíte zamyslet nad plány a cíly vaší společnosti a dobou, za kterou jich chcete dosáhnout.

Je výhodné zamyslet se nad budoucností vaší firmy a předpovídat vývoj trhu. V některých případech může být lepší zakoupit stroj, který vaše současné požadavky převyšuje, jelikož se může stát, že budete potřebovat zvýšit možství produkovaných výrobků, a nákup nového stroje a prodej použitého stroje vám opět zabere spoustu času, o dalším stresu nemluvě. Před konečným rozhodnutím je tedy třeba pečlivě zvážit, kam budete v budoucnosti směřovat.

Jakého výrobce si vybrat?
Otázka za milion. Dá se na ni vůbec odpovědět?

Existují desítky výrobců, jejichž nabídky má cenu zvážit. Před tím, než si vyberete jednoho konkrétního, měli byste se zeptat, co může tento výrobce udělat pro vás. Pomůže vám s výběrem konkrétního stroje? Jak obtížně seženu náhradní díly, pokud se stroj porouchá? Pošlou vám někoho, kdo stroj opraví přímo ve vaší firmě? Jak dlouho již tento výrobce podniká? Z jaké země pochází?

Každá společnost má své trénované specialisty, kteří vám s výběrem vhodného stroje pomohou. Pokud jim poskytnete bližší informace o vlastnostech, které od stroje očekáváte, měli by být schopní vám doporučit ten pravý stroj.

Tip a modelová situace: Zjistěte co nejvíce informací o svém produktu. Řekněme, že sháníte kráječku na zeleninu. V takovém případě bude agenta zajímat velikost zeleninz, kterou chcete krájet, požadovaná velikost po krájení, přesnost krájení a rychlost za hodinu. Obecně je lepší poskytnout takových informací spíš více, celý proces je pak rychlejší.

Hodně velkých výrobců nabízí náhradní díly, které si v případě, že se váš stroj rozbije, můžete koupit přímo od nich. Hledání náhradních dílů na internetu může být mnohem levnější než zakoupení přímo od výrobce, ale zvažte, jestli v takovém případě dokážete stroj opravit sami nebo budete potřebovat služby technika výrobce. Některé firmy mají své vlastní techniky, jiné vám mohou doporučit zkušené techniky ve vašem okolí.

Menší méně známé značky mohou být levnější, ale nemusí vám nabídnout tak velký výběr náhradních dílů, pokud vůbec nějaký, a pravděpodobně vám ani neposkytnou technika.

Jedním z ukazatelů spolehlivosti strojů konkrétního výrobce je doba, kterou jsou stroje tohoto výrobce na trhu.

Existuje mnoho výrobců, jejichž stroje nejsou k dispozici v Čechách nebo Evropě. V případě nákupu těchto strojů je třeba vzít v úvahu cenu dopravy a dostupnost náhradních dílů na českém trhu. Komunikace se zahraničními dodavateli zpravidla nebývá problém, protože agenti většiny společností mluví anglicky, a velké společnosti někdy nabízí podporu i španělském, německém, francouzském, italském a ruském jazyce.

Volné místo ve vaší továrně
Určitě je důležité zvážit, kolik místa máte k dispozici. Některé stroje jsou nalé a jejich instalace je jednoduchá, jiné vyžadují nejen více místa a případné úpravy stropu a podlahy. Dobrým příkladem může být osmibarevný tiskařský lis Heidelberg, který vyžaduje upevnění ke stropu i podlaze. Ne všechny budovy jsou pro podobné modifikace vhodné, nemluvě o shánění případných povolení. V případě, že kupujete větší stroj, se ujistěte, kolik přesně místa máte k dispozici a seznamte se s konstrukcí budovy.

Nový nebo použitý stroj
Obojí má svá pozitiva a negativa. Rozhodujícím argumentem bude často váš rozpočet. Nový stroj je skvělý. Není nic lepšího, než se dívat, jak přijíždí kamion s vaším novým strojem. Mít záruku je paráda. Cena je ale v takovém případě o pořádný kus výš, než kdybyste koupili stroj z druhé ruky.

Nákup použitých strojů je nejlepší volbou obzvlášť pro menší a začínající firmy. Dají se najít skvělé koupě jak použitých, tak skoro nových nebo rekonstruovaných strojů. Mnoho prodejců je dokonce schono vám za malý poplatek nastavit stroj přesně pode vašich představ. Doprava není nikdy problém a pokaždé doporučujeme osobní inspekci stroje. Nejen, že v takovém případě vidíte stroj ještě před koupí, často je dokonce stále ve výrobě.

Doprava vašich strojů
Možnosti dopravy závisí na místech, odkud a kam chcete stroj dopravit. EXW, FCA, CPT, CIP, FOB, CFR. Ujistěte se, že víte, ze co platíte a co dostanete na oplátku. V některých případech prodejce složí stroj v nejbližším přístavu a zbytek je na vás, v jiných vám prodejce poskytne všechny potřebné služby a udělá všechno pro to, abz stroj dostal až k vám. Může se i stát, že vás prodejce požádá, abyste si stroj rozebrali a zabalili sami.

V každém případě se zeptejte na konkrétní rozměry stroje. Shánění nového kamionu v případě, že se stroj prostě nevejde, je drahé, časově náročné, nemluvě o zdržení instalace a výroby.

Categories: Služby