Český Blog

Originální české články a novinky

Autor loupacek Čas vložení Zář - 14 - 2021

Ještě doma máte kovové futra? Vymněte je za obložkové zárubně

 

Modernímu interiéru zcela jasně vládnou obložkové zárubně. Jedná se o rám, který je napevno upevněný ve zdi. Za zárubeň se považuje ohraničený otvor vyplňující dveře a je jejich nosnou konstrukcí. Na každé obložkové zárubni je možné najít panty, na kterých jsou dveře zavěšeny. Tyto panty ve většině případů vyčuhují ze zárubní, prodávají se však také systémy, u kterých panty na první pohled patrné nejsou. Jsou totiž zapuštěny dovnitř zárubní.

Mezi obvyklé materiály, ze kterých jsou obložky vyrobeny, jsou kov, dřevo a v některých případech také kámen. Spodní vodorovně umístěná část zárubně se označuje jako práh, horní vodorovná část nese název nápraží. Svislé části obložkové zárubně se označují jako podvoj nebo ostění.

V případě, že toužíte po nenáročné a rychlé změně interiéru bez bourání, je možné nainstalovat místo starých kovových zárubní právě obložkové zárubně. Tato možnost je hojně využívána při rekonstrukci panelových doménů, které ve většině případů obsahují právě ocelové obložky zapuštěné do panelu. Tyto futra je možné jednoduše obalit dřevěnými obložkami. Díky tomu pak interiér vypadá zcela jinak a není třeba obtěžovat okolí hlukem z bouráním a prachem.

Obložkové zárubně se standardně prodávají bezchybným těsněním, panty a  unikátním protiplechem. V sortimentu kamenných či internetových obchodů je možné zakoupit zárubně funkcionalistického, nadčasového či moderního designu s dekory ve stylu jasanu, dubu, buku, mahagonu, javoru, ořechu, teaku, wenge. V nabídce jsou také 3D motivy a další povrchové úpravy dřeva.

Categories: Bydlení