Český Blog

Originální české články a novinky

Autor Sarka Čas vložení Bře - 09 - 2019

Kiwi

 

Kiwi patří mezi nejoblíbenější druhy ovoce na celém světě. Jeho plod vypadá jako malé chlupaté vajíčko a jeho dužina krásně zelená se sladkokyselou chutí. Navíc obsahuje spoustu vody, vlákniny a vitaminu. To z kiwi dělá výbornou svačinu pro děti i dospělé.

 

Odkud pochází?

Kiwi má svůj prapůvod v Číně. Postupně se dostal také do Japonska a na Sibiř díky ptákům, které tam zanesli semena kiwi. V minulém století se začalo kiwi pěstovat také na Novém Zélandu. Název kiwi pochází od nelétavého ptáka kiwi, který žije právě na Novém Zélandu. Dříve se kiwi přezdívalo angrešt od Číňana. V průběhu dvacátého století se začalo kiwi rozšiřovat i k nám do Evropy a později i České republiky. V Evropě se s ním dnes setkáme nejčastěji v Řecku, Itálii a Francii. V dnešní době existuje několik odrůd kiwi díky dlouholetému šlechtění. Rozlišují se dvě hlavní skupiny: kiwi zelené a kiwi zlaté. Zlaté kiwi bývá sladší a jemnější, často je i oblíbenější u dětí.

 

K čemu je kiwi dobré?

Díky již zmíněnému vitaminu C je kiwi skvělým prostředkem pro zvyšování imunity v obdobích častých chřipek a nachlazení. Vitamin C také pomáhá regeneraci organismu po nemocech a úrazech. Kromě céčka obsahuje kiwi také velké množství draslíku, vápníku, fosforu a hořčíku. Pokud budete jíst kiwi pravidelně, posílíte svou imunitu, zlepšíte látkovou výměnu a zlepšíte svůj zrak. Kiwi navíc podporuje tvorbu hormonu, který zlepšuje vaši náladu.

 

Kiwi v kuchyni

Kiwi je samozřejmě nejlepší konzumovat syrové a tepelně neupravené. V takovém případě je dobré v různých ovocných salátech, v dezertech nebo jako ozdoba. Kiwi se běžně konzumuje bez slupky. V obchodech si vždy vybírejte plody měkké, avšak ne příliš, protože ty mohou být nahnilé. Jestliže nechcete jíst kiwi jen syrové, můžete ho i tepelně upravovat. Stejně jako jablka či hrušky jej můžeme sušit. Můžeme z nich vyrobit koláč, džem či marmeládu.

Categories: Služby