Český Blog

Originální české články a novinky

Autor loupacek Čas vložení Kvě - 26 - 2019

Kvalitní nožířské oceli pro váš nový nůž

 

Nože jsou nepostradatelným nástrojem, který je používán člověkem denně. Mezi hlavní funkce tohoto nástroje patří bezesporu krájení či řezání. Prodávají se ale i speciální typy tohoto nástroje, a ty mohou mít i jiné funkce. Konstrukce nože bývá zpravidla tvořena čepelí a rukojetí. Tento typ nástroje je používán populací od doby kamenné. Jak již název období napovídá, čepele tehdejších nožů byly vyráběny z kamene.

Kovové čepele nožů se začaly vyrábět zhruba před pěti tisíci lety, přičemž nejčastěji používaným kovem pro výrobu nožů byla měď a bronz. Ocel se začala používat o něco později, a to až v době železné.

V dnešní době se vyrábí čepele nožů zpravidla z oceli. Ocel je slitina různých prvků, mezi které mimo jiné patří železo a uhlík. Tato slitina však nesmí obsahovat více než 2,11% uhlíku. Ocel se získává při metalurgickém procesu, během kterého se od surového železa oddělí slitina výše zmiňovaných prvků. Následně se množství uhlíku sníží na zmiňovanou hladinu a slitina se zbaví nečistot, jako například síry nebo fosforu. Ocel má velice široké využití, nožířské oceli se používají pro výrobu nožů, další typy této slitiny se používají například ve stavebnictví či ve strojírenství.

Nožířské oceli představují zvláštní druh této slitiny, jež je používána pro výrobu čepelí. Nožířské oceli se vyznačují různými vlastnostmi, jejichž kvalita je ovlivňována právě obsahem jednotlivých prvků. Kupříkladu tvrdost této slitiny ovlivňuje procentuální množství uhlíku. Na korozní chování mají zase vliv prvky uhlíku a chromu. Nožířské oceli se dělí na různé typy, pro výrobu těchto nástrojů tak mohou být používány například uhlíkové a slitinové oceli, nerezové či nástrojové oceli.

Categories: Bydlení