Český Blog

Originální české články a novinky

Autor UW Čas vložení Bře - 30 - 2021

Řecký ostrov Alonissos

 

Máte rádi dovolenou v Řecku či na jeho ostrovech, ale v letošním roce se stále rozhodujete, kam vyrazit? Novinkou v nabídce cestovních kanceláří je ostrov Alonissos. Najdeme ho mezi ostrovy Skiathos a Skopelos, které bývají často označovány jako diamanty severních Sporad. V last minute nabídkách ho ale letos nehledejte, zájezdy jsou z většiny vyprodány už od začátku sezony. Na ostrově Alonissos jsou prý jedny z nejhezčích západů slunce ve Středomoří a je také součástí unikátního mořského parku. Doprava je zajišťována trajekty z ostrova Skiathos, kde je i mezinárodní letiště.

Ostrov má rozlohu pouhých 63km čtverečních a obyvatel jen něco málo přes 3000. Právě proto je ostrov ještě nedotčen cestovním ruchem a nalézt zde můžete jen klid a pohodu. Při procházce krajinou jistě narazíte na divoké léčivé byliny, které tu rostou v hojném množství. Z tohoto důvodu je ostrov také často označován za přírodní lékárnu. V roce 1992 byl ostrov vyhlášen národním mořským parkem. Obyvatelé se tu věnují převážně rybolovu a ekologickému farmaření. Ve vodách kolem ostrova žije posledních několik stovek tuleňů středomořských. Tuleni jsou však velmi plachá zvířata, takže nepočítejte s tím, že je při plavbě kolem pobřeží spatříte ve větších hejnech.

Pokud se nabažíte přírody, vydejte se do městeček Alonissos nebo Patitiri. Hlavní město Alonissos zničilo v roce 1965 zemětřesení a od té doby se správa ostrova přesunula do přístavu Patitiri. Obdivovat můžete nejen historii ostrova, ale také si nakoupit suvenýry nebo si dát v některé z místních kaváren výbornou řeckou kávu. Kdo má rád mořské plody, nesmí vynechat ochutnávku čerstvých ryb, které vám místní kuchaři delikátně upraví na všemožné způsoby.

Teď už stačí jen vybrat správné ubytování, sbalit si kufry a vyrazit na dovolenou do klidné přírody. Na dlouhých plážích můžete relaxovat a čerpat síly do dalších pracovních a všedních dnů. Nedotčená příroda a minimum turistů vás jistě nadchne a příští rok se třeba zase vydáte do stejných míst.

Categories: Cestování