Český Blog

Originální české články a novinky

Autor bugatka Čas vložení Úno - 16 - 2019

Registr dlužníků jako motivace pro neplatiče

 

Tak jsem se konečně rozhoupal a donutil se k tomu, abych zveřejnil moji osobní zkušenost s vymáháním pohledávek, protože pevně věřím, že to někomu pomůže. Určitě se kromě mne najdou i ostatní, kteří nechtějí svěřit své pohledávky do rukou externích vymahačských agentur, které si mnohdy berou až 50% z vymožené částky. Já se rozhodl jít vlastní cestou a najít nějaký nástroj nebo zbraň, která by mi pomohla právě při vymáhání pohledávek.

Cílem vymáhání je co nejvíce dlužníka otravovat a to telefonicky a také písemně například zasíláním upomínek a podobně. Samozřejmě tento postup má nějakou účinnost i když dost mizivou. Nevýhodou tohoto vymáhání pohledávek je fakt, že je to velmi nákladné a taky to zabere mnoho času. Například já jsem měl celkem 15 nezaplacených faktur a kdybych je měl všechny obvolávat, tak si na to můžu vyhradit půlku pracovního dne. To prostě nemůžu protože musím vydělávat a uzavírat další obchody.

Takže jsem si udělal menší průzkum internetu a zjistil jsem, že existuje registr dlužníků online zdarma, který funguje jako takový negativní seznam dlužníků, kam svého neplatiče zapíšete a tím ho zveřejníte na celém internetu. Řiká se, že internet má obrovskou sílu, tak proč ho nevyužít k takové menší ostudě konkrétní společnosti, která neplatí své závazky. Určitě to i pomůže někomu, kdo třeba plánuje spolupráci s touto společností, takže bude upozorněn na její špatnou platební morálku.

Možná se budete divit ale registr dlužníků skutečně zafungoval, protože dlužníci se sami na internetu našli a chtěli abych je smazal z tohoto negativního seznamu. Řekl jsem jim, že je smažu velmi rád ale až po uhrazení dlužné částky. Stalo se tak v 80% případů, takže většinu jsem skutečně smazal.

Categories: Finance