Český Blog

Originální české články a novinky

Autor loupacek Čas vložení Říj - 11 - 2021

Známe zásady hygieny nošení kontaktních čoček

 

Každý, kdo nosí kontaktní čočky, by měl znát základní hygienické zásady jejich používání. Správná manipulace s čočkami je totiž velice důležité, aby se vám do očí nezanesla infekce, nebo hůře, abyste si oko nepoškodili. V následujících odstavcích si tedy raději shrneme, jaké ty základní hygienické zásady vůbec jsou.

Před tím, než si kontaktní čočky začnete nasazovat, je nutné, abyste si pořádně umyli ruce. Po nasazení čoček je třeba vždy vyměnit starý roztok v pouzdře za nový, nikdy jej nepoužívejte víckrát po sobě! Samotné pouzdro je také třeba jednou za čas obměnit, přibližně stačí jednou za tři měsíce. Dále je třeba pouzdro na čočky neustále udržovat v čistotě. Je však třeba umývat pouzdro speciálním roztokem na čočky, ne obyčejnou kohoutkovou vodou. To samozřejmě platí také o údržbě samotných kontaktních čoček.

Kontaktní čočky je třeba nosit pouze tak dlouho, jak je uvedeno na balení. Nikdy čočky nepoužívejte po delší dobu, protože se tím zvyšuje pravděpodobnost, že si zanesete do oka nějakou infekci. Poté, co si kontaktní čočky z očí vytáhnete, je třeba je ošetřit pomocí speciálního roztoku, abyste z nich dostali veškeré nečistoty. Poté je vraťte zpět do pouzdra na čočky.

Pokud by se vám nějakým způsobem kontaktní čočka v oku poškodila, je nutné ji z oka okamžitě vytáhnout. V žádném případě ji pak ale do očí nevracejte a rovnou ji vyhoďte. Čočky si z očí okamžitě vytáhněte i v těch případech, kdy dojde k zarudnutí očí nebo jejich vysušení.

Poslední velice důležitou zásadou používání kontaktních čoček jsou také pravidelné návštěvy očního lékaře. Ten vás vyšetří a zjistí, jestli náhodou nemají čočky špatný vliv na vaše oči. Další tipy získáte v rozšiřujícím článku Hygiena v oblasti kontaktních čoček.

Categories: Zdraví